X
X
X
 
Logo

Logomuz, 6 bin yıllık bir Mısır efsanesine dayanmaktadır.

 
Logo

Her markanın bir hikayesi olmalı

Son zamanlarda markalara içerik üretirken tercih ettikleri uygulamaların başında hikaye anlatmak geliyor.

Şahin gözünü andırması için tasarlanan bu sembol, "Ra'nın Gözü" veya Eski Mısır Mitolojisi'nin şahin başlı tanrısı Horus'un sağ gözünün temsili "Horus'un Gözü" olarak da isimlendirilir. Güneşin temsili "udjah", Güneş Tanrısı Ra ile ilişkilendirilir. Ayna görüntüsü (ters) veya sol göz ise Tanrı Thoth ve Ay'ı temsil eder.

Efsaneye göre Tanrı Horus'un gözü, cani kardeşi Seth tarafından parçalanır ve büyü tanrısı Thoth tarafından sihirli bir şekilde yeniden eski haline getirilir. Bazı mitlere göre gözün onarılmasının ardından Horus, yeraltına hükmetmesi için gözü babası Osiris'e armağan eder. Bu yaralanma hikayesi, muhtemelen her ay görülen Ay'ın evrelerine ithafen betimlenir.

Göz, bütün evreni temsil ederken aynı zamanda Taoist Yin- Yang sembolü ile de benzer bir konsept olarak karşımıza çıkar. Ruhani olarak sağ göz, mantık ve matematikte olduğu gibi güneşi ve erkek enerjiyi yansıtır. Sol göz ise akışkanlığı, dişinin ve Ay'ın enerjisini yansıtarak sezgi ve sihir kavramına hükmeder. İkisi birleştiğinde Horus'un bütünleşmiş yüce gücünü temsil eder.

Horus'un Gözü'nün iyileştirici ve koruyucu güç özelliklerine sahip olduğuna inanılır. Göz, tılsım ya da nazar boncuğu olarak da kullanılır. Bunun yanında sembolden, matematiksel olarak temsil ettiği oranların tespitine yardımcı olması için tedavi amaçlı ilaç hazırlamaya yönelik tıbbi ölçüm cihazı olarak da yararlanılır.

Aşağıda yer verildiği üzere Udjat'ın her parçası, 1/2, 1/4, 1/8, şeklinde devam ederek azalan geometrik bir serinin kesirlerini temsil ettiği görülebilir. Bir araya getirildiğinde ise 63/64 ya da yaklaşık olarak 1 sayısını verir. Thoth, Horus'a yeniden birleşen Göz'ü iade eder. Horus, ise bunun karşılığında gözü öldürülmüş babası Osiris'e yeniden hayata dönmesi için verir.

Logo
 
 
Facebook Twitter Linked-InYoutube Instagram 
 
LuckyEye Kaya Aldoğan Sokak Serhan Apt. 3/10 Esentepe İstanbul Türkiye Tel: +90 212 216 8251 | Fax: +90 212 216 8254 | Harita
Google PartnerMicrosoft Partner